Počet výsledků: 9

Otevřít filtraci

Správně pozitivní nález je výsledek vyšetření, který ukazuje, že vyšetřovaný člověk má určité onemocnění, stav či zvýšenou hladinu nějakého markeru, a zároveň je to pravda. Jinými slovy, při správně pozitivním nálezu vyšetřovaný člověk skutečně má to, co vyšetření ukázalo. Viz také pozitivní nález, negativní nález, správně negativní nález, falešně pozitivní nález, falešně negativní nález.

Správně negativní nález je výsledek vyšetření, který ukazuje, že osoba nemá určité onemocnění, stav či zvýšenou hladinu nějakého markeru, a zároveň je to pravda. Jinými slovy, při správně negativním nálezu je výsledek vyšetření „uklidňující“, a člověk skutečně nemá dané onemocnění, stav či zvýšenou hladinu vyšetřovaného markeru. Viz také pozitivní nález, negativní nález, správně pozitivní nález, falešně pozitivní nález, falešně negativní nález.

Falešně pozitivní nález je výsledek vyšetření, který ukazuje, že vyšetřovaný člověk má určité onemocnění, stav či zvýšenou hladinu nějakého markeru, ačkoli ve skutečnosti to není pravda. Jinými slovy, při falešně pozitivním nálezu vyšetřovaný člověk nemá to, co vyšetření ukázalo. Viz také pozitivní nález, negativní nález, správně pozitivní nález, správně negativní nález, falešně negativní nález.

Pozitivní nález je výsledek vyšetření, který ukazuje, že onemocnění, stav či marker, který má toto vyšetření zjistit, jsou přítomny (resp. jsou přítomny v abnormálně vysokém množství, zjišťuje-li se hladina konkrétního markeru). Příklady: Pozitivní nález v rámci mamografického vyšetření znamená, že v prsní tkáni vyšetřované ženy byly zjištěny podezřelé změny. Pozitivní nález v rámci genetického vyšetření znamená, že u vyšetřovaného člověka byla nalezena mutace v testovaném genu, chromozomu nebo proteinu. K ujištění, že pozitivní nález byl stanoven správně, může být někdy zapotřebí provést další vyšetření. Viz také negativní nález, správně pozitivní nález, správně negativní nález, falešně pozitivní nález, falešně negativní nález.

Správné držení těla (angl. good posture) je přirozené (fyziologické) postavení páteře, včetně jejích „normálních“ zakřivení (tzn. krční a bederní lordóza, hrudní a křížová kyfóza). Obrázek 1: Příklady držení těla při stání: vadné (první tři zleva) a správné (zcela vpravo). (Zdroj: depositphotos.com) Obrázek 2: Příklady držení těla při sezení: vadné (vlevo a uprostřed) a správné (vpravo). (Zdroj: depositphotos.com) Viz také držení těla, vadné držení těla.

HER2-pozitivní je výraz označující buňky, které mají na svém povrchu velké množství proteinu (přesněji řečeno receptoru) HER2. V normálních buňkách pomáhá HER2 řídit buněčný růst. Nádorové buňky, které jsou HER2-pozitivní, mohou růst rychleji a s větší pravděpodobností se rozšíří do dalších částí těla. Zjištění, zda je zhoubný nádor HER2-pozitivní, může lékařům pomoci při plánování léčby: taková léčba může zahrnovat léky, které cíleně ničí HER2-pozitivní nádorové buňky. Mezi zhoubné nádory, které mohou být HER2-pozitivní, patří zhoubné nádory prsu, močového měchýře, slinivky břišní, vaječníků a žaludku. Viz také HER2 (receptor), HER2-negativní.

Pozitivní energetická bilance (v souvislosti s výživou) je stav, kdy příjem energie potravou je vyšší než celkový energetický výdej. Důsledkem dlouhodobě pozitivní energetické bilance je přibývání na váze, které může vést k nadváze až obezitě. Obrázek: Pozitivní energetická bilance – schematický nákres. Je-li příjem energie potravou vyšší než celkový energetický výdej, pak je energetická bilance pozitivní. Celkový energetický výdej se skládá ze tří složek: bazální energetický výdej, energetický výdej při pohybové aktivitě a termický efekt potravy. (Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR) Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz energetická bilance.

Negativní nález je výsledek vyšetření, který ukazuje, že onemocnění, stav či marker, který má toto vyšetření zjistit, nejsou přítomny (resp. jsou přítomny v normálním množství, zjišťuje-li se hladina konkrétního markeru). Příklady: Negativní nález v rámci mamografického vyšetření znamená, že v prsní tkáni vyšetřované ženy nebyly zjištěny žádné podezřelé změny. Negativní nález v rámci genetického vyšetření znamená, že u vyšetřovaného člověka nebyla nalezena mutace v testovaném genu, chromozomu nebo proteinu. K ujištění, že negativní nález byl stanoven správně, může být někdy zapotřebí provést další vyšetření. Viz také pozitivní nález, správně pozitivní nález, správně negativní nález, falešně pozitivní nález, falešně negativní nález.

Falešně negativní nález je výsledek vyšetření, který ukazuje, že osoba nemá určité onemocnění, stav či zvýšenou hladinu nějakého markeru, ačkoli ve skutečnosti to není pravda. Jinými slovy, při falešně negativním nálezu je výsledek vyšetření „uklidňující“, avšak ve skutečnosti nebylo odhaleno určité onemocnění, stav či zvýšená hladina vyšetřovaného markeru. Viz také pozitivní nález, negativní nález, správně pozitivní nález, správně negativní nález, falešně pozitivní nález.

Zobrazeno 1 až 9 z 9

Počet výsledků